Nyheder • 29/06/2020

Hold dig opdateret på offentlige udbud og opgaver – og byd dig til

Hvis din virksomhed har kunder i den offentlige forvaltning – eller overvejer at få det, er den gratis online-tjeneste Comdia et oplagt redskab at tage i anvendelse. Du finder den lige her på www.fynskerhverv.dk under “Viden og værktøjer”.

Med Comdia kan virksomheder både orientere sig i forhold til offentliggjorte projekter, men også skrive sig op på “Leverandørlister” – en slags matchmaking med de offentlige ordregivere, hvor virksomhederne kan beskrive deres kompetencer og på den måde blive synlige og komme i betragtning til opgaver.

Ifølge Comdia-direktør Casper Helbo-Nielsen er der masser af gode grunde til at tjekke ind i systemet, uanset om virksomhedens produkter er kendte eller ej hos det offentlige.

“Odense Kommune bruger for eksempel i stigende grad Comdia til markedsdialog, hvor kommunen beskriver, hvad der er planer om at sætte i udbud i de kommende fem år. På den måde kan virksomhederne byde ind med, hvad de kan, og hvad de vil foreslå af andre løsninger, før opgaven er beskrevet i et endeligt udbud,” siger Casper Helbo-Nielsen.

På Comdia er dialogen mellem det offentlige og virksomhederne helt åben, og på den måde sikres det, at fremsynede virksomheder får mulighed for at byde ind med deres visionære tanker før et endeligt bud – og samtidig har andre eksperter mulighed for at kommentere for at sikre, at udbuddet i sidste ende lever op til de højeste standarder på markedet.

“Hvis en virksomhed kommer med forslag, der favoriserer deres egne produkter, kan konkurrenterne se det og komme med indsigelser. Det sikrer, at beslutningstagerne i det offentlige i hvert fald er klædt på til at beskrive ønskerne bedst muligt,” forklarer Casper Helbo-Nielsen, som understreger, at udbudsloven i høj grad er skrevet, så den understøtter det lokale erhvervsliv frem for de store internationale spillere:

Der er meget snak om, at alle opgaver skal i EU-udbud, men faktisk er det omvendt. Udbudsloven siger, at kommunerne direkte skal begrunde, hvorfor en given opgave ikke bør udføres af små og mellemstore virksomheder, så systemet understøtter både lokal konkurrence og lokale leverandører.

Læs mere om Comdia, der drives af virksomheden Processio på Den fynske virksomhedsportal.

Bcompany.dk satser på vækst med AI og trivsel

Efter en sanering har direktør Tanja Bluhme sat kursen mod vækst, hvor stærkere netværk og et kompromisløst fokus på trivsel skal styrke bcompany.dk’s konkurrencekraft.

Københavnsk tilflytter engagerer sig i det fynske erhvervsliv

Rikke Maj Thauer har taget en markant beslutning: Hun og hendes mand har rykket teltpælene op i hovedstaden for at lancere Thauer Stresscenter og Østerlund Refugium. Med flytningen følger også et ønske om at blive en aktiv del af det fynske erhvervsliv. “Vi vil gerne bidrage til udviklingen her på Fyn, og derfor giver det […]

Mentorprojekt viser styrken i fortrolige relationer

Da Rikke Bech Skougaard søgte en mentor gennem Fynsk Erhverv, blev hun sat i forbindelse med Jan Sterobo. Det udviklede sig til et forløb, hvor erfaring, sparring og tillid har skabt nye perspektiver – og vist, hvordan netværket kan bruges aktivt.

Det fynske Vækstbarometer 2025

Det fynske Vækstbarometer 2025 er klar. Her er viden og inspiration fra de fynske virksomheder til at realisere yderligere potentiale og skabe en positiv udvikling og vækst i virksomhederne i fremtiden.

Bæredygtighed når vinden vender

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, vejret skaber berettigede og uberettigede overskrifter, og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab.

Brinkmann: Ledelse handler også om menneskekendskab

En god leder er ikke nødvendigvis den, der ved mest om teknologi eller har styr på flest KPI’er. Ifølge professor i psykologi ved Aalborg Universitet Svend Brinkmann er det vigtigere at kende mennesker – og at have autoritet i ordets egentlige betydning.

BCM Transtech løfter datasikkerheden til næste niveau

BCM Transtech A/S arbejder hver dag i krydsfeltet mellem avanceret mekanik, digitalisering og kundernes høje krav til driftssikkerhed. Den kombination gør datasikkerhed til en strategisk nødvendighed – og en disciplin, virksomheden nu styrker yderligere.

Unge ledere giver ny energi til fynske virksomheder

Young PRO-netværket i Fynsk Erhverv samler unge ledere og fagansvarlige i små, fortrolige grupper. Seks gange om året mødes de for at dele erfaringer, udfordre hinanden og få nye perspektiver på ledelse – nogle gange gennem besøg hos fynske virksomheder.

Fynsk tech-startup tager kampen op mod billedmisbrug

Kan man bygge en teknologisk verdensnyhed fra Odense? Thomas Eriksson mener ikke bare, at man kan – han er i fuld gang med at bevise det. Får han ret, kan Sasha blive en økonomisk succeshistorie.