Nyheder • 20/12/2013

Fynsk entreprenørskab for en halv milliard kroner

Hansson & Knudsen er indstillet til flere priser og har p.t. for over en halv mia. kr. i ordrebogen. Velkommen til Månedens Virksomhed.

MÅNEDENS VIRKSOMHED: I en tid hvor tabte arbejdspladser ikke er et særsyn i byggebranchen, findes der stadig entreprenante fyrtårne, som rager langt op over gennemsnittet og lyser op:
Velkommen til Hansson & Knudsen A/S som Månedens Virksomhed i Fynsk Erhverv.

Den fynske storentreprenør har i øjeblikket en særdeles tyk ordrebog til en værdi på over en halv milliard kroner, som i løbet af de kommende år fører til en lang række spadestik, renoveringer og iøjenfaldende bygningsværker.
Blandt andet har Odense-virksomheden netop indgået kontrakt med Boligkontoret Fredericia om et boligrenoveringsprojekt i Sønderparken i Fredericia, hvor mange hundrede lejligheder skal istandsættes.
Men forud for en kontrakt går altid konkurrencen med alle de andre entreprenørvirksomheder:

–  Det er jo først of fremmest vigtigt, at man finder den rigtige pris, og vi er blevet rigtig godt til at beregne de rigtige priser på licitationer. Det handler jo om at lægge sig lige over nr. 2 – og vi bliver jo bedre og bedre deste mere erfaring, vi får, lyder forklaringen på succeesen fra Povl Christensen, der er adm. direktør i Hansson & Knudsen.

Men også de 28 mia. kr. fra Byggefondens renoveringspulje er naturligvis en del af forklaringen. En stor del af Hansson & Knudsens arbejde består i renovering, og det er slet ikke slut endnu:

– Der er rigtig godt gang i den, og vi har også mange andre ordre – bl.a. på Nyborgvej i Odense, og så ser det i øvrigt rigtig godt ud i Århus også, hvor vi skal igang med en kontorejendom til 100 mio. kr, fortæller Povl Christiensen med velbegrundet optimisme.

Ligeledes har Hansson & Knudsen A/S fået ansvaret for etableringen af Banedanmarks nye og karakteristiske Trafiktårn Vest ved Fredericia Banegård. Trafiktårnet skal i fremtiden kontrollere og styre hele jernbanenettet i Vestdanmark, og bliver dermed en yderst central enhed for togdriften i landet. Hansson & Knudsen står desuden bag det topmoderne Vestfyns Gymnasium i Glamsbjerg.

Om Virksomheden
Hansson & Knudsen A/S blev grundlagt i 1946 af murermestrene Svend Hansson og Marius Knudsen, og har i dag udviklet sig til et moderne og effektivt entreprenør- bygge- og anlægsfirma med en omsætning på over 650 mio. kr. årligt og mere end 430 ansatte i koncernen, foruden lærlinge og praktikanter.Hansson & Knudsen A/S udfører bygge- og anlægsopgaver i fagentreprise, hovedentreprise, totalentreprise og som partnering.
Priser
Hansson & Knudsens renoveringen af Skovparken afd. 16 i Svendborg (udført for Svendborg Andels-Boligforening i samarbejde med C&W Arkitekter A/S)  er indstillet til RENOVER Prisen 2014.
Desuden blev entreprenørvirksomheden i starten af december – sammen med en række andre fynske virksomheder – hædret ved MiljøForum Fyns store diplomfest i Odense, hvor de modtog et diplom af Klima-, energi- og bygningsminister Martin Lidegaard.

Læs mere på www.hansson-knudsen.dk

Vejlø: Fremtidens vindere kombinerer teknologi og menneskelig indsigt

Når fremtidsanalytiker og direktør for Elektronista Media, Christiane Vejlø, taler ved Fynsk Erhvervs arrangement om vækstbarometeret den 3. juni, bliver det med et klart budskab: Der er masser af gode grunde til fortsat at satse på det menneskelige.

Micro Matic ruller globale kundeoplevelser ud fra Odense

Udgangspunktet er en niche. Fadøl, kobling og haner. Men ambitionerne er globale, og de digitale redskaber er blevet afgørende, når Micro Matic skal skabe stærke kundeoplevelser i mere end 120 lande.

Dialog om udfordret varedistribution i Odense City

Varedistribution i Odense City har altid været et problem, og kombinationen af stigende godsmængder og byfortætning gør ikke udfordringerne mindre. Distributørerne oplever bl.a. dagligt trængsel og forsinkelser og P-bøder som følge af manglende parkeringsbåse til de store biler.

Paneldebat om attraktive arbejdspladser: Tid, tillid og tydelighed

Hvordan skaber vi sunde virksomheder og attraktive arbejdspladser på Fyn – og hvordan balancerer vi de mange hensyn i en kompleks tid? Det var omdrejningspunktet for en levende paneldebat på Fynsk ErhvervsTopmøde.

Video: Årets Tietgenpris-modtager bygger byer og fællesskaber

Tietgenprisen 2025 går til Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S og drivkraft bag en lang række initiativer, der har sat tydelige aftryk i Middelfart og på Fyn.

Ekspert: Virksomheder skal holde fokus på det væsentlige

Ifølge arbejdsmarkedsresearcher Alexandra Krautwald giver målstyring kun mening, når virksomheden ser helheden og har tålmodighed til at fastholde forandringer, indtil de har bidt sig fast.

Albani: Tillid starter hos ledelsen – det er noget vi opbygger sammen

I dagens Danmark er tillid en forudsætning for overhovedet at kunne tiltrække og fastholde medarbejdere. Det har ændret måden, man driver bryggeri på hos Royal Unibrew.

Novo Nordisk i Odense: “Vi kommer ikke med spidse sko”

Når Stine Wolf Randrup træder op til debatten på Fynsk ErhvervsTopmøde den 30. april, bliver det med et klart budskab: Novo Nordisk er kommet til Odense for at blive – men med stor respekt for det fællesskab, de træder ind i. “Vi går ind i det her med ydmyghed. Vi ved, vi starter højt og […]

Kolster risikerer at sige nej til ordrer – tiltrækning af medarbejdere er blevet en ledelsesdisciplin

Hos Tømrer- og snedkerfirma Kolster A/S i Middelfart er der gang i hjulene. Men uden nok medarbejdere til at følge med efterspørgslen risikerer direktør Tue Christiansen at skulle sige nej til opgaver, han gerne ville tage ind. Markedet er der. Kunderne er der. Men for at kunne sige ja, kræver det folk – og dem […]