Nyheder • 07/01/2014

FINGERSPITZ* får fingrene i nye storkunder

Som led i en større ekspansionsstrategi har reklamebureauet FINGERSPITZ* købt tre nye storkunder af bureauet Format, hvis ejer nu er gået på pension.

Det drejer sig om Nordisk Film Biografer og PAW SKO samt Hotel og konferencecenteret Nyborg Strand, og reklamebureauet har ligeledes udvidet med foreløbig to medarbejdere som fulgte med over, da Format lukkede. FINGERSPITZ* har nu i alt 14 ansatte og er mellem jul og nytår flyttet ind i nye lokale i Silopakhuset på Odense Havn.

Grundig dialog
Kundeopkøbet blev en realitet efter længere tids sonderinger mellem de to bureauer. Direktør Anna Aagaard fra FINGERSPITZ* forklarer til Fynsk Erhverv:

–       Dialogen har været undervejs i et års tid, og da ejeren af bureauet Format har ønsket et generationsskifte uden at svigte sine kunder, var det interessant for os at se, om vi kunne være en del af processen. Og resultatet blev altså, at vi fik mulighed for at videreføre engagementet med bl.a. to nye medarbejdere og de tre nævnte kunder.

Samme værdier
Det har været vigtigt for de to bureauer, at værdigrundlaget var enslydende, og det har bestemt været tilfældet fortæller Anna Aagaard til Fynsk Erhverv:

Vi fandt ret hurtigt ud af, at vi havde de samme værdier, og vi kan heldigvis konstatere, at værdierne også matcher i praksis. Det er gået rigtigt godt med de to nye medarbejdere, og det gør, at vi nu sammen kan give kunderne noget mere i dag med en større volumen.

Overgangen har således været meget smidig – og Anna Aagaaard løfter sløret for, at der i den kommende tid er flere gode nyheder på vej fra FINGERSPITZ*

Følg med her på www.fynskerhverv.dk – eller på www.fingerspitz.dk

 

Guldfeldt har gjort service til den vigtigste forretning

Den fynske familievirksomhed har flyttet værdien fra maskiner til drift og ansvar.

Tietgenprisen samler Fyn og kalder på stærke indstillinger

Foto: Tietgenskolens Søren Jan sammen med sidste års modtager: Per Jørgensen – medejer og bestyrelsesformand i 5E Byg A/S, dennes hustru, samt Henrik Neelmeyer, bestyrelsesleder Fynsk Erhverv Hvert forår samles fynsk erhvervsliv til Fynsk ErhvervsTopmøde, hvor Tietgenprisen uddeles til en visionær erhvervsleder. For TietgenSkolen og Fynsk Erhverv er prisen et fælles projekt med dybe historiske […]

ESG: I SMV’erne kommer handling før strategi

I en tid, hvor reglerne bliver skrevet om, forventningerne vokser og folkestemningen skifter med vinden, er det en reel udfordring at holde kursen i det komplekse bæredygtighedslandskab. Det kræver videndeling og erfaring at navigere i.

C.C. Jensen udvikler kerneforretningen i en urolig tid

Verden er blevet mere uforudsigelig. For eksportvirksomheder er geopolitik, toldsatser og økonomiske spændinger ikke længere midlertidige udsving, men et grundvilkår. Det mærker man også hos C.C. Jensen i Svendborg, der udvikler og producerer filtreringsløsninger til hydraulik- og smøreolie og eksporterer omkring 90 procent af sin produktion gennem 15 datterselskaber globalt. Den nye administrerende direktør, Jens […]

Heine Pedersen styrker STV Logistik med professionel bestyrelse

Efter flere års overvejelser etablerer ejerleder Heine Pedersen nu en professionel bestyrelse i STV Logistik. Målet er at skabe skarpere struktur og et stærkere beslutningsgrundlag – og at stå bedst muligt rustet, hvis virksomheden inden for få år får mulighed for at udvide forretningen yderligere.

Glem alt om smalltalk: Netværk er er strategi, og du skal turde investere dig selv

Tid er vores største valuta, og særligt som en lille eller mellemstor virksomhed kan det ofte være svært at se udover driften. Værdien af netværk er større, end du tror – hvis du tør investere dig selv. Det fandt jeg for alvor først ud af, da jeg forlod mit fag som journalist og bevægede mig ud i det fynske erhvervsliv.

Tomas Henneby fortæller åbent om generationsskiftet i 3-2-1 Erhverv

Da Tomas Henneby gæster podcasten 3-2-1 Erhverv, er det for at sætte ord på et generationsskifte, der på ingen måde fulgte en fastlagt plan. Samtalen tager udgangspunkt i den proces, der begyndte længe før overdragelsen af Henneby Nielsen Rådgivende ingeniørfirma A/S til INGENIØR’NE, men som først for alvor blev aktuel, da hans far døde i 2023.

Fortrolig sparring i netværket giver værdi i hverdagen

Når man sidder med det øverste ansvar for økonomi, rapportering og finansielle beslutninger, er det et fagområde, der ofte ikke har mange naturlige sparringspartnere i organisationen. Det har Karina Fussing til gengæld fundet i det netværk i Fynsk Erhverv, som hun engagerer sig i.

Videreuddannelse har aldrig været vigtigere end nu

Kravene til medarbejdernes kompetencer ændrer sig hurtigere, end mange virksomheder er vant til. Opgaver, der tidligere krævede tid, erfaring og rutine, bliver i stigende grad automatiseret, mens forventningen til menneskelig dømmekraft, kreativitet og ansvar vokser.